وبلاگ

درجه بندی ضدآب بودن IP۶۷ و IP۶۸

 درجه بندی ضدآب بودن IP۶۷ و IP۶۸

در این پست قصد داریم به مفاهیم درجه بندی ضدآب بودن IP۶۷ و IP۶۸ بپردازیم. ما می خواهیم تفاوتهای اصلی این دو استاندارد را مورد بررسی قرار دهیم و اینکه چگونه باید از تجهیزاتی که این دو استاندارد را دارند باید مراقبت نمود.
استانداردهای IP۶۸ ، IP۶۷ و ضد آب بودن از جمله استانداردهایی می باشند که هنگام تحقیق در مورد خرید گوشی های هوشمند و یا حتی ساعت هوشمند می توانند مهم باشند. با عرضه گوشی های گلکسی S۱۰ سامسونگ و آیفون ۱۱ ، درک این نکته که آیا واقعاً گوشی جدید شما ضد آب است می تواند بسیار مهم باشد.

مفهوم IP۶۷ و IP۶۸ یا رتبه بندی IP چیست؟

در ابتدا باید این نکته اشاره کرد که میان واژه waterproof (ضد آب) و water-resistant (مقاوم در برابر آب) تفاوتهایی وجود دارد. ضد آب به معنای آن است که چیزی بدون توجه به مدت طولانی غوطه وری در برابر آب غیرقابل نفوذ است ولی مقاوم در برابر آب به این معنی است که یک محصول می تواند ورود آب را تا حدودی و نه کاملاً متوقف کند. هنگامی که ما در مورد گوشی های هوشمند و ساعت های هوشمند صحبت می کنیم ، همیشه میزان مقاومت آنها در برابر آب بسیار مهم است و باید توجه کنیم که آنها نمی توانند به طور نامحدود در آب زنده بمانند.

IP نام استانداردی است که توسط کمیسیون بین المللی الکتروتکنیک (IEC) برای تعیین میزان مقاومت یک وسیله الکتریکی در برابر آب شیرین و مواد اولیه معمولی مانند خاک ، گرد و غبار و شن و ماسه نامگذاری شده است.

اولین رقم بعد از IP ، رتبه ای است که سازمان IEC واحدی را برای مقاومت در برابر مواد جامد اختصاص داده است. عدد شش نمایانگر مقاوم بودن تجهیز در برابر گرد و غبار و خاک پس از تماس مستقیم به مدت هشت ساعت می باشد و در این مدت هیچ موادی به داخل تجهیز نفوذ نمی کند.

Solid Protection
IP Code Protection
۱ Protection from contact with any large surface of the body, such as the back of a hand, but no protection against deliberate contact with a body part
۲ Protection from fingers or similar objects
۳ Protection from tools, thick wires or similar objects
۴ Protection from most wires, screws or similar objects
۵ Partial protection from contact with harmful dust
۶ Protection from contact with harmful dust

لیست درجه بندی مقاومت در برابر رطوبت

در حال حاضر دو رتبه بندی مهم وجود دارد که هفت و هشت می باشند ، رتبه بندی هفت به این معنی است که می توان دستگاه را تا نیم ساعت در یک متر آب شیرین فرو برد و رتبه بندی هشت به این معنی است که می توان دستگاه را تا ۱٫۵ ساعت به طول ۱٫۵ متر فرو برد.

Moisture Protection
IP Code Protection
۱ Protection against vertically dripping water
۲ Protection against vertically dripping water when device is tilted at an angle up to ۱۵ degrees
۳ Protection against direct sprays of water when device is tilted at an angle up to ۶۰ degrees
۴ Protection from sprays and splashing of water in all directions.
۵ Protection from low-pressure water projected from a nozzle with a ۶,۳mm diameter opening in any direction
۶ Protection from water projected in powerful jets from a nozzle with a ۱۲,۵mm diameter opening in any direction
۷ Protected from immersion in water with a depth of up to ۱ meter (or ۳,۳ feet) for up to ۳۰ mins
۸ Protected from immersion in water with a depth of more than ۱ meter (manufacturer must specify exact depth)

با توجه به جداول بالا رتبه بندی IP انجام می شود.

نکته مهم: IP۶۷ به این معنی است که می توان تجهیز را به مدت نیم ساعت در آبی به عمق یک متر قرار داد در حالی که IP۶۸ برای مدت مشابه محافظت در آبی تا عمق ۱٫۵ متر را تضمین می کند. هر دو این رتبه بندی ها نیز در مقابل گرد و غبار مقاوم هستند.

IP۶۷ یا IP۶۸ در برابر مایعات دیگر مقاوم هستند؟

رتبه ای که کمیسیون بین المللی الکتروتکنیک به آب شیرین اختصاص داده است اندکی سخت گیرانه می باشد. این بدان معناست که محافظت از غوطه وری در مایعات دیگر مانند آبجو ، قهوه ، آب نمک و سودا را به جز چند مورد تضمین نمی کند.

بنابراین اگر مقداری از چیزی روی گوشی IP۶۷ یا IP۶۸ ریختید و سریع آنرا تکان دهید نباید مشکلی داشته باشد ، البته کمی بو و چسبندگی می تواند داشته باشد. اما اگر آن را به مدت طولانی جایی بگذارید ، می تواند از بین برود.

با وجود استانداردهای IP۶۷ یا IP۶۸ آیا می توانم با گوشی هوشمند خود شنا کنم؟

مطمئناً ما هیچ موقعی توصیه نمی کنیم که شما با گوشی خود شنا کنید. هنگامی که IEC گوشی های هوشمند را آزمایش می کند ، این کار را در شرایط آزمایشگاهی انجام می دهد و نه در استخر شنا پر از مواد شیمیایی مختلفی که برای تصفیه آب مورد استفاده قرار می گیرد.

همین امر در مورد اقیانوس نیز صدق می کند. آب دریا پر از نمک است ، وقتی دستگاه در رده بندی IP قرار می گیرد ، تنش سازندگان دستگاه معدنی آزمایش نمی شود ، بنابراین ما نیز به شدت توصیه می کنیم که از آن استفاده نکنید.

در سال ۲۰۱۵ ، سونی عکسهای تبلیغاتی را منتشر کرد که نشانگر گوشی جدید Xperia دارای مجوز IP۶۸ است که برای گرفتن عکس زیر آب استفاده می شود. بعداً موضع خود را جنجالی کرد و به خریداران هشدار داد از دستگاه زیر آب استفاده نکنند.

درجه بندی ضدآب بودن IP67 و IP68

این شرکت در بیانیه ای به مشتریان گفت: “به یاد داشته باشید از دستگاه زیر آب استفاده نکنید.” وی افزود: “امتیاز IP دستگاه شما در شرایط آزمایشگاهی در حالت آماده به کار بدست آمده و از اینرو نباید دستگاه را زیر آب استفاده کنید.”

در واقع یک تبلیغ HTC که شامل استفاده از HTC U۱۱ در استخر بود ، از طرف مرجع تبلیغاتی انگلستان به دلیل پیشنهاد استفاده راحت گوشی در استخر بود ممنوع شد.

بنابراین توصیه می شود قبل از خرید محصول به کاتالوگ فنی که شامل استانداردهای قابل پشتیبانی محصول می باشد مراجعه نماییم و در نهایت باید این مطلب را اضافه کنیم که وقتی محصولی با قابلیت ضدآب بودن معرفی می شود بصورت ۱۰۰ درصد ضدآب نیست بلکه دارای استثنائاتی می باشد که باید مصرف کننده به آنها دقت نماید.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>