وبلاگ

مفهوم BIOS

مفهوم BIOS

واژه BIOS مخفف Basic Input/Output System (سیستم ورودی خروجی اصلی) می باشد. کلمه BIOS یکی از واژه های مهم علوم کامپیوتر می باشد و نیازی نیست که آنرا همیشه با BIOS روی یک کامپیوتر اشتباه بگیریم. BIOS برنامه ای است که روی رایانه های مبتنی بر ویندوز از قبل نصب می شود تا کامپیوتر بتواند به کمک آن استارت شود این برنامه روی کامپیوترهای مبتنی بر مکینتاش وجود ندارد. پردازنده قبل از بارگیری سیستم عامل به BIOS دسترسی پیدا می کند. سپس BIOS تمام اتصالات سخت افزاری شما را بررسی می کند و بعد از شناسایی کلیه سخت افزارهای سیستمی و اطمینان حاصل کردن از سلامت سیستمها ، سیستم عامل را در حافظه کامپیوتر لود می کند و فرآیند راه اندازی را به پایان می رساند.

از آنجا که BIOS هارد دیسک ها را مدیریت می کند نمی تواند روی آن باشد و از آنجا که قبل از بوت شدن کامپیوتر در دسترس است نمی تواند بر روی حافظه RAM باشد چون حافظه RAM یک حافظه موقت می باشد. بنابراین کجا می توان این بایوس شگفت انگیز و در عین حال گریزان را یافت؟ ‌BIOS در واقع در ROM (حافظه فقط خواندنی) کامپیوتر قرار دارد. به طور مشخص BIOS در یک تراشه حافظه ای از نوع Read-Only که قابل پاک کردن و قابل برنامه پذیری می باشد قرار می گیرد. به این تراشه را EPROM می نامند. بنابراین ،به محض روشن کردن رایانه ، پردازنده به EPROM دسترسی پیدا می کند و BIOS را کنترل می کند.

BIOS پس از بوت شدن کامپیوتر نیز مورد استفاده قرار می گیرد. BIOS به عنوان واسطه بین پردازنده CPU و دستگاه های I / O (ورودی / خروجی) عمل می کند. با توجه به وجود BIOS در کامپیوتر ، برنامه ها و سیستم عامل شما دیگر لازم نیست که جزئیات دقیقی مانند آدرس های سخت افزاری سخت افزارها و دستگاه های I / O متصل به کامپیوتر را بدانند. وقتی که جزئیات دستگاه تغییر می کند ، فقط بایوس نیاز دارد تا بروز شود که شما می توانید زمان بالا آمدن سیستم وارد BIOS شده و این تغییرات را ایجاد کنید. برای دسترسی به BIOS ، به محض روشن کردن کامپیوتر انگشت خود را بر روی دکمه DELETE یا F۲ نگه دارید تا صفحه BIOS کامپیوتر باز شود.