کنسول بازی

مقایسه دسته بازی PS4 و دسته بازی PS3

مقایسه دسته بازی PS4 و دسته بازی PS3

در این تصویر می‌توانید دسته بازی PS4 را با مدل قبلی یعنی دسته PS3 مقایسه کنید

ps gamepad
جای تردید نیست که نمایشگاه E3 2013 برای شرکت سونی یک پیروزی مهم محسوب می‌شد. علاوه بر این که در این نمایشگاه این کمپانی بالاخره سخت افزار جدید PS4 را به نمایش گذاشت و از نظر قیمت و امکانات بر مایکروسافت غلبه کرد، توانست با ارائه یک کنترلر جدید، نسل قبلی کنترلرهای بازی را چندین برابر بهبود ببخشد.
گیم پد DualShock 4 نسبت به کنترلر PS3 از جنبه‌های مختلف برتری دارد و می‌توان آن را نسبت به کنترلر جدید ایکس باکس وان با وجود 40 نوآوری که برای آن ذکر شده، بهتر دانست.
برای این که درک بهتری از تغییرات صورت گرفته در DualShock 4 داشته باشید، در تصویر یک دسته DualShock 3 را کنار آن قرار دادیم تا بتوانید این دو را بهتر با هم مقایسه کنید.

قرار گرفتن تاچ پد در مرکز دسته

مهم ترین تفاوت بین DualShock 4 و DualShock 3 تاچ پد جدیدی است که روی کنترلر PS4 قرار گرفته است.
این تاچ پد 2 اینچ عرض دارد، قابل کلیک بوده، از 2 نقطه لمس مختلف پشتیبانی می‌کند و مثل گوشی‌های هوشمند امکان کشیدن و زوم کردن تصاویر را دارد.
توسعه دهندگان بازی هنوز در حال بررسی و کار روی کاربردهای این صفحه مالتی تاچ هستند و کاربردهای مختلفی از جمله مدیریت inventory تا کنترل کردن هوش مصنوعی را بررسی و آزمایش می‌کنند.
مسلماً این تکنولوژی آنقدر جدید است که توسعه دهندگان PS3 در آخرین نسل تولیداتشان به آن فکر نکرده بودند و بازی سازهای ایکس باکس وان هم فرصت بهره برداری از آن را نداشتند.

ps gamepad

تغییر جوی‌استیک آنالوگ

اولین بار که کنترلر PS4 را به دست گرفتیم، تغییر دیگری که توجه ما را به خود جلب کرد، گودی و انحنای جوی‌استیک آنالوگ آن بود. کمی تو رفتگی در وسط و کمی لبه در اطراف آنها باعث شده که حین اجرای بازی انگشت شست بازیکن از روی جوی‌استیک سر نخورد.
این ویژگی با آنچه قبلاً در کنترلر DualShock 3 وجود داشت و باعث می‌شد انگشت بازیکن از مرکز جوی‌استیک آنالوگ سربخورد بسیار متفاوت است.
یکی دیگر از تغییرات مهم این است که جوی‌استیک‌های کنترلر DualShock 4 فاصله بیشتری از هم دارند. نمی‌توان به صورت دقیق میزان افزایش این فاصله را نسبت به قبل تشخیص داد اما همین فاصله اضافه شده باعث می‌شود که فشار کمتری روی انگشت وارد شود و کنترلر بسیار راحت تر از قبل شود.

ps gamepad

تغییر دکمه‌های start و select

تغییر بعدی جایگزینی دکمه‌های قدیمی start و select است که از زمان عرضه اولین کنسول پلی استیشن وجود داشتند و حالا hello، share و options جایگزین آنها شده اند.
مسلماً انتظار می‌رود که نسل‌های جدید یک محصول، قابلیت و طراحی بهتری داشته باشند. این دکمه‌ها هم به جای وسط دسته، به سمت چپ و راست کنترلر کشیده شده اند.
همچنین دکمه PS پایین تر قرار گرفته تا فضای کافی برای تاچ پد ایجاد شود. این دکمه پایین اسپیکر جدید این دسته قرار دارد.
سایر قسمت‌های جلوی این کنترلر شبیه مدل قبل است و همان D-Pad در سمت چپ و چهار دکمه همیشگی در سمت راست آن قرار دارد.

ps gamepad

تغییر ملموس دکمه‌های روی شانه

یکی دیگر از بهبودهایی که در کنترلر DualShock 4 به خوبی حس می‌شود، تغییر دکمه‌های روی شانه (shoulder button) در این کنترلر است. دکمه‌های R1 و R2 طوری تغییر کرده اند که گیمرها حین بازی حس کنند روی پدال گاز فشار وارد می‌کنند یا ماشه اسلحه را پایین نگه می‌دارند.
ولی طراحی مقعر و رو به پایین این دکمه‌ها باعث شده سرخوردن انگشت روی آنها کمتر اتفاق بیفتد.
به نظر می‌رسد که سونی در این طراحی کمی از تریگرهای Xbox 360 الهام گرفته و به این ترتیب حالا انگشت اشاره به خوبی روی دکمه قرار می‌گیرد.
دکمه‌های L1 و L2 هم کمی تغییر پیدا کرده اند و در مقایسه با PS3 به جای این که این دکمه‌ها فقط با اعداد نامگذاری شوند روی آنها به ترتیب اسامی L1، L2، R1 و R2 درج شده است.

ps gamepad

تغییرات لایت بار

سه LED روی لایت بار که قابلیت پخش رنگ‌های مختلف را دارند، جایگزین چهار LED قرمز کوچک قبلی شده اند که هر چند کارآمد بودند اما چندان پر زرق و برق و جذاب نبودند.
علاوه بر این که این چراغ‌ها امکان شناسایی و تشخیص سایر بازیکن‌ها را فراهم می‌کنند، می‌توانند با PlayStation Eye در تعامل باشند و حین بازی، الگوهای رنگی آنها تغییر می‌کند تا پیام‌هایی مثل پایین بودن سطح سلامت بازیکن یا آسیب رسیدن به کاراکتر بازی را منتقل کنند.
همانطور که درباره تاچ پد گفته شد، برای این لایت بارها هم باید منتظر بمانیم تا ببینیم توسعه دهندگان بازی چگونه از این آپشن جدید استفاده می‌کنند.

امکان شارژ باتری در مواقعی که PS4 در حالت sleep است

کنترلرهای PS3 و PS4 هر دو یک پورت میکرو یواس‌بی برای شارژ باتری‌هایشان که از نوع لیتیوم یونی هستند، دارند.
این پورت‌ها دقیقاً مثل قبل در بالای دسته قرار گرفته اند اما در نمایشگاه E3، سونی پورت میکرو یواس‌بی DualShock 4 را با یک کابل امنیتی پوشانده بود تا هم حین سشن‌های نمایشی برق آن تخلیه نشود و هم کسی نتواند این دسته‌ها را با خود ببرد.
با این وجود، ما یک تفاوت مهم بین باتری کنترلر PS3 و PS4 مشاهده کردیم، اینکه باتری DualShock 4 حتی وقتی کنسول در حالت sleep قرار گرفته باشد هم قابل شارژ است.
این یک بهبود قابل توجه محسوب می‌شود چون مسلماً کسی تمایلی ندارد که باتری کنترلر را که نقش مهمی در بازی دارد، هنگام روشن بودن سیستم شارژ کند.

ps gamepad

تغییراتی در پایین دسته

پایین کنترلر DualShock 4 به اندازه قسمت بالایی آن جذاب و هیجان انگیز نیست اما در این قسمت یک پورت برای اتصال هدست استریو به دسته بازی وجود دارد.
این از جمله آپشن‌هایی بوده که طراحان PS3 به آن فکر نکرده بودند هر چند Xbox 360 یکی از این پورت‌ها را دارد.
همچنین شرکت سونی اعلام کرده که کنسول PS4 همراه با یک هدست مونو عرضه می‌شود که گیمرها می‌توانند از آن برای برقراری ارتباط با یکدیگر استفاده کنند.
ممکن است این امکانات بازیکنان را تشویق کنند که در آینده هنگام انجام بازی‌هایی مثل Call of Duty بیشتر از گذشته از چت صوتی استفاده کنند.

ps gamepad

بزرگتر شدن دستگیره‌ها

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که باعث شده دسته جدید نسبت به مدل‌های قدیمی راحت تر باشد، بزرگ تر شدن دستگیره‌های پایینی آن نسبت به قبل است که طراحی آرگونومیک تری محسوب می‌شود.
DualShock 4 طراحی و ظاهر نسبتاً ساده‌ای دارد اما کار با آن بسیار راحت تر است.
گیمرهایی که تجربه بازی با PS3 را دارند، بخصوص در مواقعی که چندین ساعت با این دسته بازی می‌کنند، راحت نبودن آن را به خوبی حس می‌کنند. اما انجام بازی‌های PS4 با استفاده از کنترلر DualShock 4 تجربه بسیار خوشایندتر و راحت تری است و این محصول جدید شرکت سونی، محصولی که مایکروسافت برای ایکس باکس عرضه کرده بود را از جنبه‌های مختلف به چالش می‌کشد.

منبع : Techradar